fbpx

Kawa z dodatkiem miłości smakuje najlepiej.

Kawa z dodatkiem miłości smakuje najlepiej.

Kawa do łóżka podana przez ukochaną osobę o poranku to chyba scenariusz idealny dla każdej kobiety. Panowie jednak równie często lubią takie gesty ze strony swoich kobiet. Dla mnie podanie aromatycznej kawy to drobny gest który na raz mówi tak wiele.

Na świecie pije się tak ogromne ilości kawy, że napój ten doczekał się nawet swojego święta. 29 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kawy. Jedno z moich ulubionych okazji w roku. Uwielbiam smak i aromat kawy. O każdej porze dnia. Wieczorem często ratowała, gdy miałam jakiś deadline.

Aromatyczny napar swoje korzenie ma w Etiopii. Do Europy dotarła ok XVI wieku. Najwięcej kawy piją Skandynawowie. W Finlandii spożywa się ok 13 litrów rocznie na osobę. Kawa jest drugim po wodzie najczęściej wybieranym napojem w biurach.

Uwaga: Kawa źle znosi wrzątek. Czarną kawę najlepiej parzyć w temperaturze od 91 do max 96ºC .

Jak wszystko ma swoje złe i dobre strony. Picie kawy w umiarkowanych ilościach ma wiele zalet. Lekarze zalecają dwie filiżanki (ok 300mg/dobę) dziennie dla zdrowego człowieka. Powyżej 1000mg/dobę staje się trująca. Jak jednak kawa wypita w ramach zdrowego rozsądku może wpłynąć pozytywnie na organizm człowieka ?

 1. Zmniejsza ryzyko zachorowań na chorobę Parkinsona, Alzheimera, cukrzycę typu B, nowotwory jamy ustnej, krtani i jelita, marskość wątroby, kamicę żółciową.
 2. Stymuluje, pobudza i ułatwia koncentrację.
 3. Polepsza pamięć krótkotrwałą i zdolności poznawcze.
 4. Łagodzi zmęczenie psychiczne i fizyczne.
 5. Usprawnia perystaltykę jelit.
 6. Przyspiesza metabolizm.
 7. Pozytywnie wpływa na układ krążenia.
 8. Ogranicza rozwój próchnicy zębów.
 9. Zwiększa efektywność środków przeciwbólowych.
 10. Jest źródłem przeciwutleniaczy.

Oprócz klasycznego mleka i cukru kawa uwielbia być zestawiana z różnymi dodatkami. Czym możesz urozmaicić poranną lub popołudniową kawę ?

 1. Czekolada.
 2. Bita śmietana.
 3. Lody w zależności od ulubionego smaku.
 4. Przyprawy: Chilli, Cynamion, Wanilia, Kardamon, Goździki.
 5. Sosy: czekoladowy, karmelowy, malinowy, inne.
 6. Owoce: Borówki, Jeżyny, Maliny, Wiśnie (Musy lub w całości).
 7. Orzechy, Migdały, Wiórki kokosowe.
 8. Olej kokosowy, masło klarowane niesolone.
 9. Alkohol: Brandy, Whisky, Ajerkoniak, Rum, Amaretto.

Podzielcie się w komentarzach czy lubicie kawę, a jeśli tak to jaką. Pijam minimum jedną dziennie, zazwyczaj dwie. I często urozmaicam ją różnymi dodatkami.

Back To Top