fbpx

Aktywność fizyczna dzieci – mamo nie krzywdź swojej pociechy

Aktywność fizyczna dzieci – mamo nie krzywdź swojej pociechy

Aktywność fizyczna dzieci w zastraszającym tempie spada z roku na rok. Dzieciaki wolą godziny przed komputerem, tabletem czy z telefonem w ręku zamiast ze znajomymi gdzieś na podwórku. Czas temu zaradzić.

Pamiętam kiedy ja byłam w szkole podstawowej, całe wakacje, codziennie zbierała się grupka znajomych z okolic i razem graliśmy w piłkę, podchody itp. Dziś widzę jak tak zwana młodzież, jeżeli już się spotka, to usiądzie w parku na ławce i każdy wpatrzony jest w swój telefon.

Dlaczego my dorośli nic z tym nie robimy ? Pozwalamy by nasze pociechy spędzały czas przed komputerem czy telefonem zamiast uczyć ich pozytywnych aspektów dbania o formę.

Dlaczego ważna jest aktywność fizyczna dzieci

Aktywność fizyczna dzieci oddziałuje nie tylko na ich rozwój fizyczny. Ma wpływ również na rozwój umysłowy, emocjonalny i społeczny. Dzieci nie mają jeszcze zrozumienia dlaczego tak ważne jest dbanie o zdrowie. To rola rodziców polega na tym. by edukować dziecko w tym temacie. To rodzic powinien uświadamiać swoich podopiecznych o konsekwencjach takiego zaniedbania. Jednak przede wszystkim rodzic, powinien dawać dziecku przykład. Nasze pociechy uczą się z tego co widzą a nie z tego co słyszą.

Przedszkolaki mają w sobie jeszcze naturalną potrzebę dużego ruchu. Warto to wykorzystać ponieważ ćwiczenia ruchowe mają wpływ nie tylko na ciało. Umysł rozwija się równie skutecznie dzięki aktywności fizycznej. Gra zespołowa uczy malucha pracy w grupie. Sama aktywność wpływa również pozytywnie na samoakceptacje dziecka.

Warto pamiętaj, że im starsze dziecko tym bardziej rośnie w nim „leń” i zwiększa się niechęć do aktywności fizycznej. Boją się kontuzji, wyśmiania, czy przegranej podczas rywalizacji. Ponadto kiepski sprzęt w szkołach, brak zajęć poza lekcyjnych w przystępnych cenach, nadmiar obowiązków szkolnych. To wszystko również przyczynia się do braku aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.

Jak przekonać dziecko do aktywności fizycznej

Po pierwsze i najważniejsze – sama bądź dla Niego przykładem. Nie tłumacz się brakiem czasu, kasy czy zmęczeniem po pracy. Idź na siłownię, ćwicz w domu, chodź na spacery z koleżanką. Jest mnóstwo rozwiązań. Wystarczy się rozejrzeć.

Latem polecam rodzinne wypady na rower, rolki, hulajnogi, spacery, basen. Zimą narty, sanki, łyżwy. Wiosna i jesień to takie pory roku, kiedy można spędzać czas na świeżym powietrzu w połączeniu z wielkimi przygodami przyrodniczymi. Pikniki i siatkówka na polanie, piłka siatkowa na plaży, koszykówka na pobliskim boisku szkolnym. Wystarczy się rozejrzeć. Parki linowe, place zabaw. Czasem wystarczy się dobrze rozejrzeć po okolicy.

Sprawdź czy w Twoim mieście są organizowane zajęcia dla dzieci w ramach miejscowego ośrodka kultury. Ceny są zazwyczaj bardzo przystępne a zajęcia w miarę zróżnicowane. Głownie jest to balet, taniec nowoczesny, hip hop czy tym podobne. Zajęcia na basenie czy miejscowej hali sportowej też mogą nie być wcale drogie. Warto pójść zapytać.

Nie popieraj zwolnień z wf, chyba że jest to konieczne. Uczestnicz z dzieckiem w zajęciach. Sama również bądź aktywna fizycznie. Spędzaj aktywny czas z rodziną. Jeździjcie na wycieczki, pikniki, organizujcie wspólnie czas. Bądźcie dla siebie wzajemną inspiracją i motywacją. Powodzenia…

Back To Top